Všechny příspěvky

kan.cz » Aktualne » PROČ CHCEME A POTŘEBUJEME FUNKČNÍ PRÁVNÍ STÁT

15.Zář 2022
PROČ CHCEME A POTŘEBUJEME FUNKČNÍ PRÁVNÍ STÁT

Vše začíná od práva a pokud neexistuje vymahatelnost práva a rovnost před zákonem, žádné jistoty nenastanou. A to nejen jistoty právní, ale ani ekonomické, sociální a kulturní.

Proto je důvod jasně pojmenovat příčinu tohoto stavu. Je nutné se plně zasadit o obnovení práva a pořádku platného stejně pro všechny, dokonce i pro Babiše. Protože je to základ pro řešení masivních sociálních problémů. Bez právního základu, bez spolehlivosti vědomí, že vždy existuje nějaký mantinel, zábrana, hrana, která omezuje „hrací plán“, je velmi obtížné zodpovědně plánovat a pracovat na změnách.

Pokud budou existovat nedotknutelní a nekritizovatelní, dříve či později se každý entuziasmus zlomí a také dobré a smysluplné aktivity uváznou a zretardují do původního stavu.

Je to však nejen nedobytnost práva a obviňování výkonné složky státu, ale v první řadě je to justiční selhání. Existence soudní mafie, která vytváří právní nekritizovatelnost a nedotknutelnost elity, destabilizuje systém práva, podrývá víru lidí v autoritu státu, a jistotu, že se dovolají spravedlnosti.

Zemanovsko-babišovská justice zděděná z doby Husáka a pak divoká Klausova a Zemanova privatizace, zkorumpovaná až do morku kostí, zajímající se jen o benefity z vyhraných soudních sporů, nenažraná, která stále nemá dost, přecpaná rodinnými příbuznými, kamarády a přáteli si kryje navzájem záda a zneužívá nezávislost justice na to, aby okrádala daňové poplatníky. Vedle toho ochraňuje korupční kolotoč oligarchů, stranických, ale i vládních představitelů.

Zde nepomůže ani výkonná mlátička policie, která „léčí“ jen symptomy společenských selhání někde na ulicích či v osadách. Kořeny choroby jsou hlubší, a hlavně na jiném místě.

Tak často zlehčované slovo „jistota“ má přece jen více rozměrů. Jistota nepředstavuje jen statický stav, kdy člověk pasivně čeká, co mu vrchnost zařídí. Je to i jistota právních norem, vynucování práva, stanovení hranice, za jejíž překročení nedostanete „žlutou kartu“ ale rovnou železné náramky. Bez pardonu. A toto v ČR prostě chybí.

Členové justiční mafie beztrestně drancují stát a je pravda, že v jejich podání Jistota nabývá příchuť velmi kvalitního pětihvězdičkového Tokajského. Jejich jistota, že mohou, že jim nic nehrozí, výsměch, se kterým se dívají občanům do očí a nadutě demonstrují svoji nedotknutelnost, vede k rozdělování, úpadku a radikalizaci společnosti.

Jednoduchý člověk utrápený nejistotou slyší v TV z úst vrcholných politiků a soudců, kteří sami jsou často součástí mafiánských struktur a propracovali se jimi často až do matadorských funkcí vládnoucí a justiční galerky, jen dávno přežitý vypláchnutý balast řešení, kterým nikdo nevěří, od osob, které měly často sedět v útulné, mřížemi zkrášlené komůrce.

Ti, kteří namísto řešení špatného stavu, korupce a justiční mafie naopak popravují posly těchto zpráv, mohou být opravdu hrdí!!!

 

 

Tomáš Surin

člen ÚR KAN

 

více o autorovi

Štítky:

SDÍLET