Všechny příspěvky

kan.cz » Aktualne » Vladimír Hučín – dokumentární filmy a beseda

2.Bře 2024
Vladimír Hučín – dokumentární filmy a beseda

Spolek Wotrubia v Otrubech, Pavel Bartoníček

uspořádal v sobotu 24. února 2024 v městském kině ve Slaném promítání dokumentárních filmů a následnou besedu, které se zúčastnil bývalý kapitán BIS a válečný veterán 3. odboje Vladimír Hučín, Pavel Bartoníček a režisér Martin Vadas.

„Film ‚Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína režiséra Martina Vadase názorně ukazuje zločinné spolčení postkomunistických bezpečnostních složek. Nejde o jedince, ale i o celou řadu významných osob v justici, státních zastupitelstvích a dalších. Je pochopitelné, že ti, kteří organizovali celý ten zločinný komplot nemají zájem na tom, aby se jejich podlé aktivity zveřejnily. Film je svou náplní výjimečný a může oslovit i ty, kteří rezignovali a netečně přihlížejí dosavadnímu politickému marasmu.“říká Vladimír Hučín

Cituji z úvodu filmu: 

Dokument ukazuje bezradnost české postkomunistické společnosti na pozadí příběhu justičního pronásledování Vladimíra Hučína, bývalého bojovníka proti komunistickému režimu a téměř deset let nejlépe hodnoceného důstojníka Bezpečnostní a informační služby (BIS). Před kameru předstoupili ti, kteří se okolo jeho pronásledování pohybovali – jako aktivní kladeči polínek na ohýnek nenávisti, tajemní osnovatelé spiknutí, hasiči požáru, občanští aktivisté, nebo jen pasivně přihlížející šokovaní občané a poslanci, kteří kontrolu tajné služby svojí účastí v komisi pro kontrolu BIS jen předstírají a vlastní odpovědnost jim téměř nedochází. Představitelé BIS nevyužili nabídku se v dokumentu vyjádřit, stejně jako František Bublan, bývalý důstojník BIS a nedávný ministr vnitra vlád Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka.

Osudy respondentů režiséra přivedly do různých prostředí od intimity individuálních rozhovorů až po interiéry soudních chodeb a jednacích sálů, exteriérů ulic i vládních budov, na místa politických shromáždění, do muzea i na jednání parlamentu. Zpívá písničkář Pepa Nos a Ali Weissová. Dokument byl natáčen od roku 2002 do července 2006.

‚Hana Pachtová: Výslech Vladimíra Hučína  V únoru 2019 navštívila spisovatelka Hana Pachtová Vladimíra Hučína v jeho kanceláři v továrně Kazeto v Přerově za účelem předběžného výslechu účastníka třetího odboje a válečného veterána. Vše zaznamenal Martin Vadas.

Akce byla součástí volného cyklu přednášek – besed „NAŠE XX. STOLETÍ“.

Vladimír Hučín (* 25. května 1952 Gottwaldov) byl před rokem 1989 disidentem, v 90. letech důstojníkem BIS. Jde pravděpodobně o jediného představitele českého disentu, jenž se v době normalizace pokoušel rovněž o odboj, jenž se blížil odboji ozbrojenému. Za tuto činnost mu byl v roce 2014 přiznán status válečného veterána.

Vladimír Hučín (*25. května 1952 v Gottwaldově) je českou politickou osobností a disidentem jak v období komunistického režimu, tak i po něm  Před rokem 1989 se snažil o odboj, který se blížil ozbrojenému odboji. Za tuto činnost mu byl v roce 2014 přiznán status válečného veterána.

Vladimír   Hučín také ostře kritizuje polistopadovou politickou reprezentaci Česka, je  členem Klubu angažovaných nestraníků (KAN).

 

 

Redakce KAN

Klára Glancová 

místopředsedkyně KAN