Všechny příspěvky

kan.cz » Aktualne » Mezinárodní den lidských práv- pronásledování vězňů svědomí Falun Gong čínským režimem

10.Pro 2023
Mezinárodní den lidských práv- pronásledování vězňů svědomí Falun Gong čínským režimem

U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv (10. prosince) bychom chtěli připomenout pronásledování jedné z nejpočetnějších skupin vězňů svědomí na světě. Jde o násilnou kampaň čínského režimu namířenou proti lidem věnujícím se meditační praxi Falun Gong. Tyto represe trvají již více než 24 let.

Kampaň Komunistické strany Číny za likvidaci Falun Gongu, která byla zahájena v červenci 1999, zůstává jednou z největších krizí v oblasti lidských práv v současné Číně. Když toto pronásledování začalo, v Číně se věnovalo praxi 70 – 100 milionů lidí. Od té doby byly miliony z nich zadrženy nebo uvězněny. Počet zdokumentovaných případů úmrtí v důsledku pronásledování přesáhl 5000.

Podle verdiktu londýnského tribunálu (zvaného také China Tribunal) byl však navíc nespočet praktikujících Falun Gongu, pravděpodobně stovky tisíc, usmrcen násilným odebráním orgánů. KS Číny také využila persekuci proti Falun Gong jako zkušební prostor pro represivní taktiky, technologie a bezpečnostní složky, které pak v posledních letech nasadila proti dalším pronásledovaným skupinám.

 

Pracovní zprávy KS Číny, projevy funkcionářů a směrnice nejméně 12 provincií z roku 2017 naznačují, že vedení strany považuje potlačování Falun Gongu za prioritu pro udržení bezpečnosti režimu.

Falun Gong je však zcela apolitický. Je to starověká metoda zušlechťování těla a mysli založená na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Klade důraz na zlepšování morálního charakteru a zahrnuje klidné, meditační cvičení.

Pronásledování Falun Gongu čínským režimem se rozšířilo i do dalších zemí. Praktikující Falun Gongu jsou hlavním cílem masivní kampaně nadnárodních represí KS Číny mimo Čínu. Nedávno zveřejněná 130 stránková zpráva odhaluje 24 let trvající kampaň KS Číny zaměřenou na zahraniční vměšování a nadnárodní represe proti komunitě Falun Gongu v Kanadě, což má široké důsledky pro kanadskou společnost. To, co se stalo v Kanadě, je ve skutečnosti jen miniaturou zlovolných činů KS Číny po celém světě za posledních 24 let.

V České republice vyjádřilo nesouhlas s pronásledováním Falun Gongu podpisem petice více než 180 000 lidí. I vy se můžete zastat těch, kteří svůj hlas nemají, podepsáním petice zde:

https://www.falungong.cz/…ce/.

 

 

Redakce KAN

Iniciátorka petice za dodržování lidských práv v Číně

paní Veronika Sunová