Všechny příspěvky

kan.cz » Aktualne » V duchu poděkujeme, omluvíme se, položíme růže, zapálíme svíce ….

19.Led 2023
V duchu poděkujeme, omluvíme se, položíme růže, zapálíme svíce ….

Dnes je již téměř jisté, že celý svůj aktivní život prožijí s vědomím, že nejsme schopni dosáhnout toho, co nám odvážný čin Jana Palacha vložil do našich srdcí, duší i vědomí.

Před 54 lety jsem ten šok, tu bezmoc, tu zdrcující zprávu prožívala spíš skrz rodiče, sama jsem tehdy nebyla schopna docela pochopit tu naléhavost činu, ke kterému se odhodlal, svobodu, pro kterou byl Jan Palach připraven obětovat pozemskou existenci, položit svůj život pro ostatní. Palachův promyšlený akt sebeupálení byl fatální výkřik, apel k vyburcováni společnosti k nesmířeni se se zlem. Daroval nám svůj život. My ten dar už tolikrát zahodili. Byl to čin mimo běžné chápání, těžko pochopitelný, přesahující nás. I dnes je tále živý, je v nás, a my v sobě stále už 54 let nosíme ten tíživý odkaz k rozřešení.

Před dvěma dny, zřejmě budoucí prezident Petr Pavel pronesl slova: „Dnes si připomínáme výročí sebeupálení Jana Palacha. Mladého člověka, jehož hodnoty nebylo možné naplnit, a proto se rozhodl tímto činem probudit společnost. Jeho rozhodnutí si musíme připomínat právě proto, aby se něco takového už nikdy neopakovalo.“

Studená, bezhodnotová, nepravdivá slova…  otřásl mnou (kremelský) mráz, otupěle jsem zírala, kde jsme se to octli. Detail, který utkví a ke mně jasně a zřetelně promluvil. Tak mluví voják, co plní rozkaz, bez schopnosti pojmout to čiré zoufalství a odhodlání mladého studenta upálit se za svobodu pro ostatní, natož  přiznat, že jsme se dosud nedokázali vzepřít ničemu.

Voják, který o dvacet let později stál na opačné straně barikády, na straně Biľaků a Husáků, a klidně se mohlo stát, že by v 89tém mlátil na Václaváku studenty, těžko může pochopit ….

Obrázek naší budoucnosti, o kterou jsme si bohužel už mnohokrát vlastní neschopností, nezodpovědností, i s tíží odkazu Jana Palacha, Jana Zajíce, řekli.

Prosím o jedno, v té euforii slepých, nikdy, ale vážně nikdy nepřirovnávejte Petra Pavla  k Václavu Havlovi. Pro lidi ctící pravdu, lidské hodnoty, vnímající dění s otevřenou duši i mysli, je to nesnesitelné.

KAN se dnes v 17,00 hodin setká u pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

V duchu poděkujeme, omluvíme se, položíme růže, zapálíme svíce ….

 

 

Klára Glancová

místopředsedkyně KAN

členka ÚR KAN

více o autorovi