Dokumenty ústřední rady

kan.cz » Aktualne » Usnesení ÚR ze dne 5.10.2023

10.Říj 2023
Usnesení ÚR ze dne 5.10.2023

  I. Ke slovenským parlamentním volbám

  ÚR KAN:

  1. s politováním konstatuje, že výsledek voleb naplnil obavy členů KAN, kteří opakovaně upozorňovali na politickou situaci na Slovensku.
  1. se domnívá, že v době ohrožení svobody a demokracie je nezodpovědné nastolovat některá „progresivistická témata“, která zneužívají k zastrašování lidí extrémní a proruské strany, hnutí a dezinformační scéna. Tímto chováním „progresivisté“ porušují základní pravidlo zodpovědnosti, že konzervativci a liberálové musí v krizových situacích spolupracovat na uhájení svobody a demokracie, a tomu podřídit vše.
  1. odmítá označování extrémních, často proruských, stran a hnutí jako pravicových konzervativních subjektů. Tato uskupení nemají s konzervativní hodnotovou a zodpovědnou pravicovou politikou nic společného, ale naopak.

  II. K válce na Ukrajině

         ÚR KAN:

  1. děkuje za úsilí vlády vytrvat v podpoře napadené Ukrajiny.
  2. vyzývá vládu k daleko tvrdším a důslednějším krokům při porušování zbrojního embarga českými firmami a při zabavování majetku osob na sankčním seznamu.
  1. vyzývá vládu, aby důrazněji zajišťovala zařazování firem osob spjatých s Putinovým režimem na sankční seznamy a postihovala je obstavením majetku.
  1. S politováním konstatuje, že nezodpovědné chování radikálního křídla „konzervativních“ senátorů v Kongresu USA ohrožuje kriticky potřebnou pomoc Ukrajině.
  1. s politováním konstatuje, že prezidentka Čaputová nesouhlasí s dodávkami zbraní Ukrajině.

  III. K nominaci Pavla Simona

            ÚR KAN:

  1. vyzývá Senát, aby odmítl nominaci Pavla Simona na člena Ústavního soudu. Nominant svojí soudní praxí prokázal, že preferuje formální (hravé) právo před skutečnou spravedlností. Domníváme se, že členové Ústavního soudu by měli pomáhat lidem dosáhnout skutečné spravedlnosti před formálními kličkami a procesními nedostatky.
  1. konstatuje, že prezidentův poradní tým pro oblast justice odvádí neuvěřitelně špatnou práci při nominacích do Ústavního soudu a vyzývá prezidenta, aby tento tým nahradil kompetentními a zodpovědnými poradci.

  IV. K Dolní komoře Parlamentu ČR

             ÚR KAN:

  1. konstatuje, že poslanci a poslankyně nereagovali na naši výzvu, aby splnili předvolební sliby a obnovili činnost komise, která se bude zabývat únikem jedovatých látek do řeky Bečvy.
  1. vyzývá všechny zákonodárce, aby při projednávání vládního návrhu novely lustračního zákona rozšířili platnost na další volené a jmenované funkce podle Petice za zpřísnění lustračního zákona Klubu angažovaných nestraníků

  V. K činnosti vlády

            ÚR KAN:

  1. konstatuje, že změna zákona o práci na dohodu velmi ztížila tuto formu práce, firmy i státní organizace zatížila dalším břemenem zbytečné a nákladné byrokracie a ve svých důsledcích řadu služeb pro firmy i stát velmi prodraží.
  1. vyzývá vládu, aby nezaváděla další valorizační automaty, ale naopak je kromě některých sociálních dávek zrušila.  V případě vysoké inflace hrozí při současném rozsahu valorizačních automatů bankrot veřejných financí.
  1. je velice znepokojena stavem českého školství, jeho klesající úrovní a chybějící infrastrukturou, za což nesou velký díl spoluodpovědnosti i obce a kraje.
  1. konstatuje, že digitalizace státní správy je mizerná, uživatelsky nekomfortní a znemožňuje řádně fungovat lidem bez počítačové gramotnosti, sociálně vyloučeným, handicapovaným a dalším skupinám.
  1. podporuje úsilí vlády dostat pod majetkovou kontrolu strategickou infrastrukturu země, prioritně energetickou.
  1. vyzývá politiky vládních stran, aby už konečně pracovali na omezení vlivu distribučních koalic, které ničí férové hospodářské prostředí, omezují konkurenceschopnost české ekonomiky a rozvoj inovačního potenciálu.

   

   

   

  Ústřední rada KAN

  Štítky:

  SDÍLET