Všechny příspěvky

kan.cz » Aktualne » Otevřený dopis k památníku československo-sovětského přátelství umístěnému na pozemku Statutárního města Plzně

15.Srp 2023
Otevřený dopis k památníku československo-sovětského přátelství umístěnému na pozemku Statutárního města Plzně

Ing. František Laudát
předseda Klubu angažovaných nestraníků
Klínecká 1224/14
152 00 Praha 5

Mgr. Roman Zarzycký
primátor města Plzně
náměstí Republiky 1
306 32 Plzeň
V Praze dne 10. 8. 2023
Otevřený dopis k památníku československo-sovětského přátelství umístěnému na pozemku Statutárního města Plzně
Vážený pane primátore,
obracím se na Vás jménem členů Klubu angažovaných nestraníků, kteří odmítají, aby byl nadále na pozemku parcelní číslo 5694/1, zapsaném ve vlastnictví Statutárního města Plzně, umístěn Památník československo-sovětského přátelství. Považujeme za absurdní, že právě v Plzni dodnes přežívá tento ostudný artefakt připomínající jednu z nejostudnějších kapitol naší země – éru komunistické husákovské normalizace, kdy jsme byli okupovanou zemí.
Plzeň vždy hrála důležitou roli v rámci celého bývalého Československa. Výrobky zdejšího průmyslu patřily v meziválečné době ke světové špičce díky pracovitým a vzdělaným lidem. Nejen pracovitým a vzdělaným, ale i zodpovědným a odvážným. V těžkých dobách byli součástí naděje naší země. V minulém století to několikrát prokázali. Komunisté se snažili přepsat historii a chtěli, aby lidé zapomněli, kdo osvobodil Plzeň, či jak se tamní lidé jako první ve východním bloku vzbouřili proti komunistům po ohlášení měnové reformy.
Památník československo-sovětského přátelství není poděkováním obětem II. světové války, ale artefaktem porobení země sovětskými okupanty a ponížení našich rodičů a prarodičů. Památník je opatřen nápisy. Jeden z nich na přední straně Památníku „ČESKOSLOVENSKO-SOVĚTSKÁ SMLOUVA 1943/KVĚTEN 1945“ upomíná na smlouvu, podepsanou 12.12. 1943 v Moskvě. Jak si sovětská komunistická diktatura vykládala spolupráci, po následující desetiletí ukázala do té míry, že se s jejími důsledky potýkáme dodnes. A květen 1945 byl v Plzni ve znamení amerických, nikoli sovětských, vojáků. Na druhé straně Památníku se soudruzi nápisem „SOKOLOVO, BUZULUK PLZEŇ SVERDLOVSK“ pokoušeli podsouvat, že příběh osvobození naší země sovětskými vojáky se týkal i Plzně a Sverdlovsk bylo v době normalizace „partnerským“ městem Plzně.
Vážený pane primátore,
KAN spolu s KDS a KPVČ prosazoval již v roce 1990, aby byl Památník odstraněn. Bohužel se tak nestalo údajně s absurdním poukazem na autorská práva Rudolfa Svobody a spoluautorů architektů Miloslava Sýkory a Vladimíra Belšána. Domníváme se a požadujeme, aby tento umělecky bezcenný objekt byl odstraněn, prostor zrevitalizován a artefakt nabídnut nějakému muzeu, či instituci, která se věnuje moderním dějinám se zaměřením na období komunistické diktatury. Tam by mohl sloužit jako ukázka smutného faktu, že se vždy najde část společnosti, která ve jménu své kariéry a bohatství je ochotná zradit vlastní zemi, přátelit se s okupační mocí a kvůli svým prioritám zastrašovat a trestat zbylou část společnosti. A přesně této části společnosti je výše zmiňovaný Památník symbolem a místem „nostalgického vzpomínání“ na doby, kdy mohli beztrestně ničit životy jiným.
Vážený pane primátore,
v pondělí 21. srpna 2023 si připomínáme půlkulaté 55. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, 12. prosince 2023 uplyne 80 let od podepsání smlouvy se SSSR, která byla jedním z kroků k následnému porobení naší země a konečně jsme již druhým rokem svědky špinavé války nástupnické země SSSR – Ruské federace – proti Ukrajině.
Pane primátore,
prosím, seznamte po obdržení s tímto dopisem na nejbližším jednání plzeňské zastupitele a konejte.
Děkuji
S pozdravem
František Laudát

 

 

František Laudát

Předseda KAN

 

více o autorovi

Štítky:

SDÍLET