Všechny příspěvky

kan.cz » Aktualne » Zpřísnění lustračního zákona

22.Čvc 2022
Zpřísnění lustračního zákona

Vážně míněná snaha, nebo jen politické plácnutí do éteru? Lustrační zákon znovu jako téma!

Dnes ministerstvo vnitra ústy Kláry Dlubajové, pověřené řízením sekce odboru tisku a public relations sdělilo, že Ministerstvo vnitra ČR přichází s novelou lustračního zákona, kterou navrhuje, aby ministři a jejich náměstci měli povinnost prokázat se čistým lustračním osvědčením. O tuto povinnost ministři přišli přijetím zákona o státní službě. Návrh jde podle Kláry Dlubajové do meziresortního připomínkového řízení.

Včera uplynul týden, co jsme petici za zpřísnění lustračního zákona předali do kanceláře petičního výboru senátu. Z oslovených politiků jsme nikomu nestáli za pár minut času, aby se předání petičních archů zúčastnili. Během sbírání podpisů pod petici jsme komunikovali s několika politiky současné vládní koalice. Reakce na naši prosbu věcí se zabývat a podpořit ji byly velmi vlažné až odmítavé. Například podle jednoho je po třiceti letech pozdě, druhý je dle svých slov vlastníkem hned dvou analýz prokazujících, že to nejde.  Ministerstvo vnitra si to zřejmě nemyslí a jeho ministr Vít Rakušan k věci sdělil, že „je nepřípustné, aby lidé s politickou i odbornou rozhodovací pravomocí nemuseli na rozdíl od svých podřízených prokazovat, že se nezapletli s totalitním režimem. Zrušení povinnosti čistého lustračního osvědčení u členů vlády byla chyba. Jejím napravením znovu naplňujeme původní záměr zákona“.

K výroku Víta Rakušana se sluší dodat, že například KDU ČSL má šanci na reparát svého ostudného postoje a podpory vypuštění příslušné pasáže ze zákona o státní službě. Nejen, že pro to hlasovali v Sobotkově vládě, ale oni to dokonce aktivně obhajovali, aby Babiše neohrozili v jeho ministrování na financích.

Jak přes kopírák s našimi postoji a názory připravenou novelu Vít Rakušan avizuje. Také argumentujeme, že je nesoulad mezi podmínkami výkonu funkce ministra a jeho podřízenými. Podřízení musí, ministři nemusí. Přitom ministr není volený, ale jmenovaný a ve věcné rovině má přístup k nejtajnějším a citlivým informacím nejen ve svém resortu. My samozřejmě požadujeme více, ale lépe něco, než nic. Podle nás by mělo být samozřejmé, že by se čistým lustračním osvědčením prokázal vrchní velitel armády, tedy prezident republiky, významní činovníci národní banky, čisté lustrační osvědčení by mělo být samozřejmostí pro poslance obou komor parlamentů, alespoň pro starosty a radní zastupitelstev obcí, primátory a další vysoké činitele země.

Chci věřit, že iniciativa ministerstva vnitra se dostane rychle do parlamentu. Nevím, proč je volen dlouhý proces přes připomínkové řízení. Na ministerstvech je řada úředníků napojených na bývalé komunistické kádry, dnes často velkopodnikatele, kteří se dostali k pohádkovému jmění díky lajdácké, či záměrně pro komunisty vedené, privatizaci. Ti budou horečně oponovat, jak je to v rozporu s ústavou, lidskými právy a kdečím dalším.

Samozřejmě naši podporu má jakýkoli pokus začít se s minulostí, která devastuje náš dnešek, vyrovnávat.

 

 

František Laudát

Předseda KAN

 

více o autorovi

Štítky:

SDÍLET