Všechny příspěvky

kan.cz » Aktualne » Komentáře » Bez silné střední třídy nás čekají špatné časy

26.Dub 2022
Bez silné střední třídy nás čekají špatné časy

Francouzi si zvolí prezidenta a Češi by mohli nahlédnout do svojí budoucnosti: nějak nechceme v naší společnosti pochopit, že bez silné střední třídy nás čekají špatné časy a mizerná bezvýchodná budoucnost. Téma střední třídy veřejnost netáhne. Nic jí to neříká. S tématem zkusil vyjít Kalousek, když přebíral vedení TOP 09 od Karla Schwarzenberga. Pár novinářů to sice z Kalouskova kandidátského projevu odcitovalo, ale tím to (nutno dodat, že oboustranně) skončilo.
Kdo je ve střední třídě? Definic, nebo popisů je celá řada. Příslušníka střední třídy nelze popsat jen podle majetku, nebo příjmů. Patří k ní i nepříliš majetní intelektuálové, učitelé, technici, nebo i drobní živnostníci, kteří také milióny neotáčejí…. Spíš by se možná obecně dali popsat tím, že jsou to lidé většinou odpovědní. Odpovědní tím, že se snaží postarat sami o sebe, zpravidla natahují ruku ke státu, až když to už nutně potřebují, kteří pracují pro budoucnost svých dětí, posílají je za vzděláním. Pro stát je důležité, že právě oni téměř jediní jsou generátorem jeho příjmů, financují sociálně potřebné skupiny (to je v pořádku), ale bohužel i nenažrané oligarchy (to v pořádku není).
A nyní ke Francii posledních desetiletí. Politologové se diví a nechápou, že krajně pravicová kandidátka Le Penová může mít ve druhé nejsilnější zemi EU takovou podporu. Kdo jsou její voliči, kde se ta podpora bere? No, dost velkou část tvoří voliči současné, ale hlavně už minulé střední třídy. Francouzský sociální stát si už drahnou dobu bere čím dál větší část peněz na financování svojí přešvihnuté sociální politiky právě od středních vrstev společnosti. Každodenně je tak ekonomicky slabší části příslušníků střední třídy měněn sociální status a jsou posíláni do pásma chudoby. A těmto lidem se bortí jejich svět. Sice to navenek nechtějí přiznat, ale za volební plentou jsou to hlasy pro Le Penovou. Ta vinu za jejich situaci nenese. A když vám někdo zvenčí takto změní svět k horšímu, těžko mu budete děkovat a volit ho. Tamní nenasytnost komunálních politiků v některých místech došla tak daleko, že zatěžují majetek takovými daněmi, že už lidé na ně ani nejsou schopni vydělat a majetek musí prodat. To už je státem posvěcená loupež, nic jiného. Le Penová asi o víkendu nevyhraje, ale náskok Macrona bude menší než o volbách minulých. A byl by ještě menší, pokud by se nepaktovala s dnes už prokazatelným zločincem z Moskvy.
Tento týden jsem třikrát při cestě autem do práce slyšel povídání o odolné společnosti. Když jsem psal do vize TOP 09 o Vánocích 2016 o odolné společnosti, zase na to média nereagovala. Proč taky? To není o politice včera, dnes a zítra, to je prevence do nejistých dob, které mohou, ale i nemusí, přijít. A politici dnes jedou na horizont svého volebního období a házejí penězi tam, kde čekají volební preference. Kdyby se dnes někdo poptal poslanců ve sněmovně, co vědí o bodu obratu a bodu zlomu, asi by z nich mnoho nevypadlo. A francouzská otázka zní: „je už Francie na trajektorii úpadku za bodem obratu, nebo není?“ Jestli je (a Macron trend zatím neobrátil), tak jí v budoucnosti čeká bod zlomu (bod, odkud už není návratu).
A Česko? Po Babišově rozvratu veřejných financí zasáhla krize kovidu, tu vystřídala válka na Ukrajině s uprchlickou vlnou a ekonomická válka, která nás drtí cenami energií. A kdo to všechno platí? Střední třída. Kdo je nejvíce ohrožen? Ekonomicky slabší část střední třídy. ta se začne propadat do pásma chudoby a tohle politikům neodpustí. Znovu musím zopakovat, že v loňských volbách jsme nevyhráli, ale dostali ještě další šanci něco s naší zemí udělat. Bohužel, kvůli ruskému imperialismu máme k tomu ještě horší rámec, než jsme čekali.

 

 

František Laudát

Předseda KAN

 

více o autorovi

Štítky:

SDÍLET